Müslüman Bir Bayanla Nasıl Tokalaşılır?

Tokalaşmak; eski çağlarda her erkeğin bir silah taşıması ve bunu elleriyle kullanmasından ötürü gerçekleşmiş bir harekettir. Karşı taraftakinin silahını kullanmayacağından emin oluncaya kadar el sıkıca tutulur ve bırakılmazmış.

Günümüzde bu hareket bağlamından her ne kadar uzaklaşsa da bir dostane bir tavır içerir. Karşı taraftakiyle tokalaşmak onunla tanışık olduğumuzu, dost olduğumuzu gösteren önemli hareketlerden biridir. Saçma sapan Amerikan kişisel gelişim kitaplarının devreye girmesi ve insanımızın bu kitaplara riayet etmesiyle bu hareket biraz daha yozlaşma göstermiştir. Öyle ki bazen üstünlük kurma bazen karşı taraftakini ezme bazen bir korku verme tarzında tokalaşmalar olduğu ve uygulanmasının faydalı olacağı geçer bu kitaplarda. Mesela karşıdakinin elini sıkı sıkı tutmak ben güçlüyüm ifadesi verdiği ve yapılması gerektiği öğütlenir.

Aslında çok basit bir olay olan tokalaşmayı bu kadar çetrefilli ve kompleks bir olaya çevirmek ne kadar yerindedir onu size bırakıyorum. Karşıdakinin elini dengeli şekilde sıkıp kısa bir sallamadan sonra bırakacaksın. Bu kadar basit yani. Olay bu 🙂

Gel gelelim bizim kültürümüzde yer alan biçimiyle tokalaşmaya. Tokalaşmak İslam Kültüründe “musafaha” adıyla ifade edilir. Karsılaşınca musafaha yapmak, kucaklaşmak Peygamberimizin hem sözlü, hem de fiilî bir sünnetidir. Bir hadiste Peygamberimiz musafahanın faziletini şöyle anlatırlar:

“İki Müslüman karşılaşıp musafaha yaparlarsa, Cenâb-ı Hak, onlar ayrılmadan her ikisinin de günahını bağışlar.”

“Peygamberimizin bu hususta nasıl hareket ettiğini de Hazret-i Ebû Zer’den öğreniyoruz. Müslümanlar kendisi ne sorarlar:

“Resul-i Eklemle (a.s.m.) karşılaştığımz vakit sizinle musafaha yapar mıydı?”

Bu sual üzerine Hz. Ebû Zer (r.a.) kendi başından geçen nurlu bir hatırayı şöyle anlatır:

“Resul-i Ekrem Efendimizle (a.s.m.) karşılaşıp da musafaha etmedimiz hiç vaki değildir. Her karşılaşmada musafaha ederdi. Beni bir gün evden çağırtmıştı. O gün evde yoktum. Eve geldiğimde haber verdüler. Hemen huzuruna vardım, divanın üzerinde oturuyorlardı. Beni görünce ayağa kalktı ve kucakladı. Bu manzara benim için çok, hem çok güzel bir şeydi.”

Peygamberimizin sünnet olan bu hareketini mutlaka erkekler tatbik edecek diye bir kaide yoktur. Bu sünneti erkekler yapabildikleri gibi, kadınlar da yaparlar. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, kadınlarin kendilerine nikâhı düşebilecek erkeklerle musafaha yapmamalarıdır, bu caiz değildir. Efendimiz bir hadisinde “Elin zinası (mahremi olmayan kadınlara) dokunmaktır.” diye buyuruyor.

Gelelim günümüze. Caiz değil diye bir erkeğin elini havada bırakan bayana veya bir bayanın elini havada bırakan erkeğe gerici gözüyle bakılıyor, ayıplanıyor. Asıl medeniyetin insanların dini hassasiyetlerine hoşgörüyle bakmak olduğundan bi haber insanlar medeniyiz diyerek yapıyor tüm bunları.  Bir toplumda kimin dini hassasiyeti olup olmadığını bilemeyeceğimizden ben kendimce şöyle bir yol izliyorum. Bir bayana (görüntüsü ne olursa olsun) asla el uzatmam mesela. Eğer uzatılan el olursa da sıkmamaya özen gösteririm.

Son olarak yukarıdaki başlığın cevabını vererek konuyu bitirmek istiyorum. Müslüman bir bayanlar nasıl tokalaşılır?

-Tokalaşılmaz.

Selametle.:)

Yazı oluşturuldu 28

Müslüman Bir Bayanla Nasıl Tokalaşılır?” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön