SerdarBlog

Kendi Halinde Bir Blog

Deneme

Ve Erkeğin Tesettürü…

Bu konuda şahsi hesabıma birçok istek geldi. “Serdar abi kadınları yazıyorsun neden erkekleri yazmıyorsun” diye, haklılar…

Kapanacaksınız! Şaka şaka. Kapanmayacaksınız tabi ki de:)Neyse konumuza dönelim bu kadar sululuk yeter.:)

Öncelikle biz tesettürün kullanımının yanlış olduğunu düşünüyoruz.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde Tesettür kavramı nasıl ifade ediliyor bir bakalım.

Tesettür (Arapça): Kadınların kapalı bir biçimde giyinmesi.
Halbuki; Arapça setr (s-t-r) “örtmek”, tesettür ise örtünmek anlamına gelir.

Dilimize girmiş ve kalıplaşmış kelimelere vardır. Buna “Ukala” kelimesini örnek verebiliriz.

Ukala: Arapçadan dilimize geçmiş ama bu dilde ve pek çok Osmanlıca metinde “akıllılar” olarak kullanılan kelime.

Ukala kelimesi Türk Dil Kurumu Sözlüğüne şu şekilde geçmiş:

Ukala (Arapça): Kendini akıllı ve bilgili sanan, bilgiçlik taslayan (kimse)

Bu iki örneği beraber değerlendirdiğimizde başka dillerden bizim dilimize geçen kelimelerin anlamlarında kayma veya değişme olabileceğini söyleyebiliriz. Ukala kelimesinde anlamda değişme varken Tesettür kelimesinde bir kayma mevcut. Tesettür kelimesine dişilik veya erkeklik vasfı yüklemek yanlış bir tutum olur. Nitekim Osmanlı’nın büyük fıkıh âlimlerinden İbn-i Abidin Tesettürü şöyle tanımlamıştır:

“Tesettür, İslâmiyet’te pek mühim bir konudur. Avret yerini örtmek, namazda da, namaz dışında da farzdır, mutlaka lâzımdır. Mükellef olan yâni âkil (akıllı) ve bâliğ (ergen ve evlenecek yaşa gelmiş olan) insanın namaz kılarken açması veya her zaman başkasına göstermesi ve başkasının bakması haram olan yerlerine avret mahalli denir. Hanefî ve Şâfiî mezhebinde erkeklerin namaz için avret mahalli, göbekten diz altına kadardır. Hanefî mezhebinde, hür olan kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı namaz için avrettir. (İbn-i Âbidîn)”

“Tesettür” kelimesinin bayanlarla özdeşleştirilmesinin Türkçemizde eksik bir kullanım olduğunu ifade ettikten sonra erkeklerin tesettürüne giriş yapabiliriz. Genel olarak avret yerlerinin ifade edildiği fıkhi tanımlamalara hiç girmiyorum. Kadınlarda bir takva örtüsü olan tesettürün erkeklerde ne ile sağlanacağına değinmek istiyorum. Allah-u Teâla Kur’an-ı Kerimde Nur suresinde kadınların örtünmesi ile ilgili ayetten hemen önce erkeklerle ilgili malumat veriyor.

“30.        Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.            

  1. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!”

Nur suresi 31. Ayet bayanlardan bahsederken ondan hemen önceki 30. Ayet erkeklerden bahsetmekte. Önce erkeklerin takva elbisesine vurgu yapılıyor yani. Tesettürlerinin göz kapakları olduğu anlatılıyor. Gözünü haramdan çevirmenin erkeklerin tesettürü olduğu ifade ediliyor.

Hem Müslümanım deyip hem “tesettürlenmemiş” bayanların orasına burasına bakmak erkek için tesettürün varlığına delalet etmiyor demektir. Şu anlamda da kullanabiliriz; Güzel kardeşim, önce avret yerlerini sonra gözlerini ÖRT ki gerçek tesettüre ulaşabilesin. Belki kadınlara has tesettür çizgilerinden daha çetin bir iş bu fakat zor olanı yapmak en güzeli değil mi? “Efendim onlar da açık açık gezmesinler” demek kolaya kaçmak oluyor. Hele “şeytana uydum” sözü yok mu, deliriyorum…

Umarım derdimizi anlatabilmişizdir. Bundan sonra bana “herkesi tesettüre davet ediyorum!:)” demek düşer sanırım.

Unutmadan;

Tesettürlüyüm Çünkü;

kendimi seviyorum, rahat yaşıyorum çünkü;TESETTÜRLÜYÜM

Daha ötesi var mı?

 

Ve son olarak; “Ey Âdemoğulları, size çirkin yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise indirdik. Korunma giysisi, en iyisidir. İşte bunlar, Allah’ın ayetlerindendir, belki düşünüp öğüt alırlar.” Araf Suresi 26. Ayet.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir